Tjetër tragjedi për Turqinë, ndahet nga jeta politikani i njohur 3 herë kryeminisër (EMRI)

Publikuar tek: bota, më 20:54 30-10-2020 Tjetër tragjedi për Turqinë, ndahet nga jeta politikani i njohur 3 herë kryeminisër (EMRI) Parlamenti turk

Nuk kanë fund tragjeditë në Turqi gjatë kësaj të premte (30 tetor).  

Mbrëmjen e sotme erdhi lajmi i kobshëm për ndarjen nga jeta të ish kryeministrit të vendit, Ahmet Mesut Yilmaz i ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare. 

Yilmaz, i cili shërbeu tre herë si kryeministër i Turqisë gjatë viteve 1990, vdiq të premten në një spital në Stamboll. 

Dr. Ozgur Samilgil, shefi i mjekësisë në Spitalin Florence Nightingale, njoftoi vdekjen e Yilmaz, i cili kishte vuajtur nga kanceri i mushkërive në vitet e fundit. 

Yilmaz kishte bërë një ndërhyrje kirurgjikale në tru këtë maj.

Yilmaz, një ish kryetar i Partisë Anavatan (Mëmëdheut) të qendrës së djathtë, shërbeu tre herë në karrigen e kryeministrit midis 1991 dhe 1999, duke e mbajtur atë për një periudhë prej dy vjetësh në total, dhe gjithashtu shërbeu në postet e Kabinetit si ministri i jashtëm.

thumbs_b_c_3131fe4785fdc473c4d3bff6aa67e782.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Greqia me rekord të ri, mijëra të prekur dhe 5 viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit (SHIFRAT)
Në prag të zgjedhjeve presidenciale, SHBA shënon REKORD vdekjesh dhe rastesh të reja me COVID-19 (SHIFRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.010488033294678
array(1) { ["section"]=> string(94) "tjeter-tragjedi-per-turqine-ndahet-nga-jeta-politikani-i-njohur-3-here-kryeminiser-emri-225845" }