Tjetër vlerësim i rëndësishëm për De Biasi-n, IFFHS e rendit të 6-in në botë

Publikuar tek: sport, më 19:43 08-01-2016 Tjetër vlerësim i rëndësishëm për De Biasi-n, IFFHS e rendit të 6-in në botë

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Gianni de Biasi ka marrë një tjetër vlerësim të rëndësishëm që do i vlejë jo pak në karrierën e tij.

Insituti Ndërkombëtar i Historisë dhe Statistikave (IFFHS) e ka renditur trajnerin italian të 6 në listën e 10 trajnerëve më të mirë të ekipeve kombëtare në të gjithë botën.

Suksesi i arritur me Shqipërinë duke u kualifikuar në Euro2016 i ka dhënë kë pozicion De Biasit, i cili ka marrë vetëm 2 pikë më pak se vendi i 5 ku është pozicionuar tekniku i Irlandës së Veriut, Michael O’Nell.

Në vendin e parë është renditur trajneri i Kilit, Jorge Sampaoli, i ndjekur nga gjermani Joachim Loë, Roy Hogdson i Anglisë dhe Marcel Koller i Austrisë. De Biasi ka lënë pas tij në renditje emra të mëdhenj si Vicente del Bosque i Spanjës dhe argjentinasin Gerardo Martino.

Renditja për 2015:

1 – Jorge SAMPAOLI   (Kile) 136 points

2 – Joachim LÖW  (Gjermania)   57 points

3 – Roy HOGDSON  (Anglia)   46 points

4 – Marcel KOLLER  (Austria)   29 points

5 – Michael O’NEILL  (Irlanda e Veriut)   25 points

6 – Giovanni DE BIASI  (Shqipëria)   23 points

7 – Lars LAGERBÄCK  (Islanda)   22 points

8 – Vicente DEL BOSQUE  (Spanja)   18 points

       Chris COLEMAN  (Uellsi)   18 points

10- Gerardo MARTINO  (Argjentina)   14 points

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021049022674561
array(1) { ["section"]=> string(81) "tjeter-vleresim-i-rendesishem-per-de-biasi-n-iffhs-e-rendit-te-6-in-ne-bote-29483" }