TKZ kërkojnë bashkimin e Federatave të Basketbollit Shqipëri-Kosovë

Publikuar tek: sport, më 18:55 31-03-2015 TKZ kërkojnë bashkimin e Federatave të Basketbollit Shqipëri-Kosovë

Gjatë ndeshjes Shqipëri-Armeni e luajtur ditën e dielë në stadiumin “Elbasan Arena”, tifo-grupi “Tiozat Kuq e Zi” kanë shpalosur një banderolë ku shkruhej: “Bashkoni Federatat e Basketbollit”.

Kjo kërkesë vjen pas pranimit të Kosovës në Federatën Ndërkombëtare të Basketbollit vetëm pak javë më parë. Një ide e lindur fillimisht për sportin e futbollit, bashkimi i federative të Shqipërisë dhe Kosovës tashmë është shtrirë nga tifozët në të gjitha sportet e dy vendeve. 

Ashtu si edhe në rastin e futbollit, deri më tani pengesë për bashkimin e sportit midis Shqipërisë dhe Kosovës është nxjerrë mungesa e njohjes së federative kosovare në arenën ndërkombëtare. Tashmë që kjo gjë është arritur, asnjë lëvizje nuk po bëhet në këtë drejtim.

Lexo edhe:

Bashkimi i basketbollit Kosovë-Shqipëri, si shpëtim i vetëm për basketbollin shqiptar

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019541025161743
array(1) { ["section"]=> string(72) "tkz-kerkojne-bashkimin-e-federatave-te-basketbollit-shqiperi-kosove-7480" }