Tmerr në Burkina Faso, 20 të vdekur, u liruan 126 persona

Publikuar tek: bota, më 10:12 16-01-2016

Al-Kaida sulmon në Burkina Faso, 20 persona të vdekur dhe një numër i pa caktuar të plagosur.

Dy sulme në kryeqytetin e Burkina Faso-së, Ouagadougou janë bërë gjatë natës nga disa terroristë të armatosur rëndë, duke vrarë 20 njërëz dhe plagosur akoma më shumë (nuk është mësuar akoma numri i personave që janë të plagosur).

Organizata terroriste, Al-Kaida mori përgjejsinë e sulmit në shtetin Afrikan. Fillimisht terroristët sulmuan një lokal dhe pak më vonë hotelin Splendid, atje ku janë vrarë 20 persona, kurse shumë shtetasë të tjerë mbaheshin peng nga personat të armatosur deri sa forcat speciale u futën brënda hotelit i cili kishte marrë flakë te dhoma e pritjes, dhe shpëtuan 126 veta. Midis tyre dhe ministri i Punëve Publike së Burkina Faso, Clement Sawadogo.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kush është “Kim Kardashian e krimit të organizuar” që pritet t’i zë vendin “El Chapos” (Foto)
Në këtë të fshat të Britanisë rreshjet e shiut nuk ndalen prej 82 ditësh »
Article Logic
Execution time: 0.010760068893433
array(1) { ["section"]=> string(61) "tmerr-ne-burkina-faso-20-te-vdekur-u-liruan-126-persona-30145" }