Tmerruese: Kjo është gropa gjigante që hapi shpërthimi në Bejrut, ishte sa 1/5 e Hiroshimës

Publikuar tek: bota, më 17:13 05-08-2020 Tmerruese: Kjo është gropa gjigante që hapi shpërthimi në Bejrut, ishte sa 1/5 e Hiroshimës

Mbi 2,700 ton nitrat amoni shpërthyen ditën e djeshme në portin e Bejrutit, kryeqytetit të Libanit, duke lënë dhjetra të vdekur e mijëra të plagosur.

Shpërthimi sipas ekspertëve, për nga fuqia ishte sa 1/5 e bombës atomike që u hodh në Hiroshima. Të paktën 113 persona janë konfirmuar të vdekur deri tani, ndërsa numri i të plagosurve është mbi 4,000.

Dëmet ekonomike në kryeqytet janë të pallogaritshme.

Kjo foto e shkrepur nga kompania satelitore Roscosmos në vitin 2019 krahasuar me sot, tregon përmasat e mëdha të shpërthimit dhe gropën gjigante që ka lënë pas.

gtr45rh5hdfhtrh5h5h.jpg

asdfqwefw3gt3g3g.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010437965393066
array(1) { ["section"]=> string(96) "tmerruese-kjo-eshte-gropa-gjigante-qe-hapi-shperthimi-ne-bejrut-ishte-sa-1-5-e-hiroshimes-216195" }