Tokio zgjedh për herë të parë një grua si guvernatore

Publikuar tek: bota, më 15:03 31-07-2016 Tokio zgjedh për herë të parë një grua si guvernatore

Tokio ka zgjedhur për herë të parë një grua si guvernatore.

Bëhet fjalë për Yuriko Koike, 64-vjeç  e cila ka qenë ish­-ministre e Mjedisit më pas e Mbrojtjes, ajo flet rrjedhshëm anglisht dhe arabisht dhe do të ketë për objektiv kryesor përgatitjen e Lojërave Olimpike 2020 të Tokios.

Ky rezultat vjen bazuar në sondazhet e nxjerra nga qendrat e votimit.

Skandalet e lojrave olimpike detyruan dy qeveritarët e fundit të japin dorëheqjen ndërkaq vet Yuriko Koike në një fjalim të saj tha se qytetarët do të shohin një Tokyo që asnjëherë nuk e kanë parë.

‘’Unë do ta udhëheq politikën e Tokyos në një mënyrë të paparë, do të shihni një Tokyo që se keni parë asnjëherë më parë’’.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Turqia shkarkon mbi 1 mijë ushtarë të tjerë për lidhje me grushtin e shtetit
Myslimanët shkojnë në meshë për të treguar solidaritet pas vrasjes makabre të priftit »
Article Logic
Execution time: 0.011162042617798
array(1) { ["section"]=> string(59) "tokio-zgjedh-per-here-te-pare-nje-grua-si-guvernatore-48269" }