Tom Ridge në konferencën e Washington D.C: SHBA ka ndaj shqiptarëve një borxhë mirënjohjeje

Publikuar tek: bota, më 14:50 12-05-2016

Në konferencën e mbajtur në Washington D.C në fillim të muajit Maj ku morën pjesë Kongresmenë, senatorë dhe përfaqësues të tjerë të lartë politikë të partisë Republikane, Tom Ridge shprehu mirënjohjen për Shqipërinë dhe popullin shqiptar.

Në pjesën e parë të videos ai tregon situatën kritike pas ngjarjeve të 11 Shtatorit dhe detyrën e vështirë që ju ngarkua nga Presidenti Bush si sekretari i parë i sigurisë kombëtare dhe forcën e jashtëzakonshme të lidershipit të tij.

Në pjesën e dytë Ridge drejtohet nga ne, përfaqësuesit e Partise Demokratike dhe duke thënë se SHBA ka ndaj shqiptareve një borxh mirënjohjeje. Ai falenderoi popullin shqiptar për zemrën e madhe, kontributin e qeverisë Berisha në sigurinë kolektive me pritjen e opozitës iranine.

Ridge u shpreh: 'Mirënjohje të sinqertë për një popull që di si të sillet me miqtë”

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025406122207642
array(1) { ["section"]=> string(96) "tom-ridge-ne-konferencen-e-washington-d-c-shba-ka-ndaj-shqiptareve-nje-borxhe-mirenjohjeje-40249" }