Tornado godet Berlinin, shkatërrohen disa shtëpi

Publikuar tek: bota, më 06:33 06-06-2019 Tornado godet Berlinin, shkatërrohen disa shtëpi

Nëntë shtëpi, pemë të rrënuara dhe makina të përmbysura në North Rhine-Westphalia është bilanci i dëmtimeve si pasojë e një tornadoje që përfshiu Berlin.

Shpejtësia e erës 181 deri 253 km / h është regjistruar në Bochult, në rajonin e Munsterland, njoftoi gazeta gjermane Bild.

Meteorologu DWD Andreas Friedrich i konfirmoi gazetës se një tornado kishte kaluar nëpër qytet. Dhe nuk është e para. Ai tha se gjatë këtij viti në Gjermani janë regjistruar 5 tornado.

"Ky ishte tornado më i fortë në Gjermani këtë vit deri më tani," tha ai për RP Online.

Një seri stuhish kanë goditur vendin në ditët e fundit, pas një valë të nxehtësisë me temperatura të larta deri në 35C.

1559750570_121063751.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010108947753906
array(1) { ["section"]=> string(54) "tornado-godet-berlinin-shkaterrohen-disa-shtepi-167104" }