Trafikonin drogë nga Suedia, dënohet banda e shqiptarëve në Finlandë (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 07:48 05-05-2018 Trafikonin drogë nga Suedia, dënohet banda e shqiptarëve në Finlandë (EMRAT) Foto ilustruese

Gjykata finlandeze ka dënuar një grup shqiptarësh të përfshirë në trafikun e drogës.

Gjashtë anëtarët e grupit akuzohen se kanë trafikuar kanabis dhe kokainë nga Suedia fqinje, ndërsa ishin edhe të armatosur. Krimet u kryen gjatë pranverës së vitit të shkuar, thanë gjyqtarët të premten.

 

Dënimin më të gjatë me burgim, e mori shefi i bandës, Besnik Shehu, i cili u dënua me 9 vite burg për posedim të 16.5 kilogram kanabis dhe 2.7 kg kokainë. Shehu e transportoi drogës nga Suedia.

Albano Dzurkova u dënua me 7 vjet burgim për 16.5 kilogram kanabis dhe 3.6 kilogramë kokainë. Përveç kësaj, Dzurkova u dënua me krime të armëve të zjarrit. Gjyqi i dha Dzurkovës një lehtësim ndërsa bashkëpunoi me policinë gjatë hetimit të krimeve.

Xhildo Kolaj u dënua me 4 vjet e 6 muaj burgim për 16.5 kilogram kanabis dhe 200 gram kokainë si dhe tentim për krime të armëve të zjarrit. Kolaj gjithashtu pati një lehtësim për shkak se bashkëpunoi me policinë.

Pjesa tjetër e anëtarëve, identity i të cilëve nuk është publikuar, u dënuan mes 2 dhe 9 muaj burgim. Për një prej tyre, gjykata shfuqizoi akuzat.

Autorët u dënuan gjithashtu për të paguar 234,000 euro në kompensim për shtetin për përfitime ekonomike.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073080062866211
array(1) { ["section"]=> string(80) "trafikonin-droge-nga-suedia-denohet-banda-e-shqiptareve-ne-finlande-emrat-119549" }