Trafikonin drogëra të forta, si u arrestuan 7 anëtarët e grupit kriminal, mes tyre edhe MENAXHERI i lokalit të natës (EMRAT-VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:05 03-02-2018 Trafikonin drogëra të forta, si u arrestuan 7 anëtarët e grupit kriminal, mes tyre edhe MENAXHERI i lokalit të natës (EMRAT-VIDEO)

Finalizohet  në Shkodër goditja e dytë  në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”.

Pas tre muajsh punë intensive  përmes metodave speciale të hetimit, kurorëzohet  me sukses goditja e dytë në Shkodër, në kuadrin e Operacionit “Forca e Ligjit”, ku u godit një grup kriminal me veprimtari në fushën e mbajtjes dhe shitjes të drograve të forta.

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër në bashkëpunim me  Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë  Shkodër,  dhe Forcën Operacionale  në Policinë e Shtetit kanë goditur në orët e fundit Grupin kriminal “KOKAINA”.

Ky operacion  u finalizua me sukses  pas një hetimi 3 mujor  me aplikimin  e  metodave speciale të hetimit.

Në këtë kuadër janë arrestuar,  7 shtetas  të dyshuar si anëtarë të këtij Grupi kriminal, e konkretisht:

1. Helidon Marku, 42 vjec, banues në Shkodër, person i dënuar disa herë për vepra të rënda penale.

2. Indrit Tagani, 30 vjec,banues në   Shkodër.

3. Erjon Zekaj, 31 vjeç, banues Koplik i Sipërm, Malësia e Madhe.

4. Saimir Arçi, 31 vjeç, banues në Shkodër.

5. Aldo Vruçaj, 28 vjeç, banues në Shkodër.

6. Kristjan Ujkaj, 31 vjeç, banues në Shkodër.

7. Aleksandër Matoja, 31 vjeç, banues në Shkodër.

Gjithshtu u bë shpallja në kërkim e shtetasit H.K, 26 vjeç, banues në Shkodër.

Goditja e këtij grupi kriminal u realizua pas një punë të mirëfilltë hetimore me metoda speciale të hetimit të përdorura nga ana e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Shkodër, Oficerëve të Forcës së Posaçme Operacionale në Departamentin për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Drejtorinë e Përgjthshme të Policisë së Shtetit nën drejtimin e Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër.

Në vijim të këtyre hetimeve është provuar se shtetasi Helidon Marku është menaxher i një lokali nate në Shkodër dhe në bashkëpunim me shtetasit Kristjan Ujka, Saimir Arçi,  Erjon Zekaj Aldo Vruçaj, Indrit Tagani, Aleksandër Matoja, si dhe me shtetasin  H. K të shpallur në kërkim,  kanë zhvilluar prej kohësh aktivitetin kriminal të mbajtje, shitje të drograve të forta kokainë dhe heroinë, duke ua shitur klientëve brenda ambjenteve të këtij lokali.

Në cilësine e provave materiale janë sekuestruar:

• 2 kilogramë e 237.6 gramë lënde  narkotike e dyshuar Kokainë.

• 3 automjete të tipeve Audi Q5, Ford "Fiesta” dhe BMW.

• 10 telefona celulare të markave te ndryshme.

• 489.000 leke , 635 Dollare dhe 280 Euro,

Gjithashtu është vënë nën sekuestër  Lokal ”SAMPA” në ambjentet e të cilit zhvillohej ky aktivitet kriminal.

Materialet proçeduriale do ti kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër për kryerjen e veprës penale të “Prodhimit, mbajtjes e shitjes së narkotikëve” e përshtatje e lokalit për përdorim droge, kryer në bashkëpunim e parashikuar nga nenit 283/2, neni 285/a e 25 të Kodit Penal.

Policia e Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë po vijon punën intensive në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit” për realizimin e plotë të objektivit për shkatërrimin e të gjitha grupeve të skeduara kriminale dhe sekuestrimin e aseteve të tyre financiare.

Autorët në foto: 

Aldo Vruçaj

aldo.jpg

Erjon Zekaj

erjon_zekaj.jpg

 

Indrit Tagani

indrit_tagani.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkatërrohet grupi kriminal në Shkodër, 7 persona në pranga, nën sekuestro lokali dhe tre makinat e shtrenjta (DETAJET)
Çmendet i moshuari në Vlorë, dhunon gruan dhe e bën për spital (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.013678073883057
array(1) { ["section"]=> string(133) "trafikonin-drogera-te-forta-si-u-arrestuan-7-anetaret-e-grupit-kriminal-mes-tyre-edhe-menaxheri-i-lokalit-te-nates-emrat-video-108959" }