Tragjedi në Indi, autobusi bie në humnerë, dhjetëra fëmijë të vdekur

Publikuar tek: bota, më 06:47 10-04-2018 Tragjedi në Indi, autobusi bie në humnerë, dhjetëra fëmijë të vdekur

Të paktën 30 persona, shumica prej tyre fëmijë kanë vdekur pasi një autobus i shkollës është rrëzuar në një humnerë në një rajon malor në Indi, kanë njoftuar zyrtarët.

Shumica e pasagjerëve kanë qenë të moshës 10 vjeçare, ka njoftuar policia.

Ngasësi i autobusit dhe dy mësues po ashtu kanë vdekur si pasojë e aksidentit të së hënës.

Incidenti ka ndodhur në pjesën veriore të Himachal Pradesh, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al. 

Aksidentet rrugore janë të shpeshta në Indi për shkak të rrugëve të vjetra dhe ngasjes së dobët të makinave.

“Autobusi ka rënë në një grykë 61 metra të thellë, duke lënë të vdekur 27 nxënës, dy mësues dhe ngasësin”, ka njoftuar polici lokal, Santosh Patyal për agjencinë e lajmeve AFP.

Zyra e kryeministrit indian, Narendra Modi përmes një postimi në Twitter ka thënë se kryeministri është “pikëlluar” pas lajmeve për incidentin.

“Lutjet dhe solidariteti im shkojnë për ata që kanë humbur të dashurit e tyre në aksident”, është cituar të ketë thënë ai.

Autoritetet e rajonit indian kanë bërë thirrje për nisjen e një hetimi pas këtij incidenti.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018877983093262
array(1) { ["section"]=> string(73) "tragjedi-ne-indi-autobusi-bie-ne-humnere-dhjetera-femije-te-vdekur-116302" }