TRAGJEDI/ Përmbyset varka në Atlantik, humbin jetën 62 emigrantë, mes tyre edhe fëmijë

Publikuar tek: bota, më 17:51 06-12-2019 TRAGJEDI/ Përmbyset varka në Atlantik, humbin jetën 62 emigrantë, mes tyre edhe fëmijë Foto ilustruese

Sipas Agjensisë së OKB për Emigracionin, një varkë që po transportonte 150 emigrantë u përmbys në Oqenain Atlantik pranë Mauritanisë, duke shkaktuar 62 viktima e mes tyre edhe fëmijë.

Bëhet me dije se të mbijetuarit e kësaj tragjedie arritën të notojnë në drejtim të bregut pët t'i shpëtuar vdekjes dhe aktualisht ndodhen nën kujdesin e mjekëve.

Ata kishin dalë në det që në 27 nëntor, kur varka e tyre u përplas me një shkëmb duke u fundosur në ujërat e trazuar.

'Ishin shumica emigrantë të paligjshëm nga Gambia që përpiqeshin të arrinin Spanjën', tha në një deklaratë zyrtare Ministria e Brendshme e Mauritanisë.

Udhëtimi përmes ujërave nga Afrika Perëndimore drejt Evropës ishte dikur një nga trajektoret kryesore për emigrantë që kërkonin punë dhe një jetë më të mirë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Oficerë të ushtrisë polake drejt Shqipëris: Do ndihmojmë në rindërtimin e infrastukturës lokale
Sulm me armë në bazën ushtarake amerikane, vriten dy persona »
Article Logic
Execution time: 0.011676073074341
array(1) { ["section"]=> string(90) "tragjedi-permbyset-varka-ne-atlantik-humbin-jeten-62-emigrante-mes-tyre-edhe-femije-188623" }