Tragjedia ajrore, mes viktimave edhe arkeologu i famshëm që studioi parqet shqiptare

Publikuar tek: bota, më 18:04 10-03-2019 Tragjedia ajrore, mes viktimave edhe arkeologu i famshëm që studioi parqet shqiptare

Mes viktimave të tragjedisë ajrore të Ethiopian Airlines është edhe një arkeolog i njohur italian.

Bëhet fjalë për specialistin e njohur të arkeologjisë, prof. Sebastiano Tusa. Tetë italianë janë mes 157 viktimave, të gjithë pasagjerë të aeroplanit Boeing 737 që u rrëzua sot teksa po fluturonte nga Addis Abeba në Nairobi, Kenia.

Arkeologu Tusa është një personalitet mjaf i njohur në Itali. Në vitin 2011 ai ka vizituar Shqipërinë dhe ka kryer një studim të rëndësishëm mbi gjendjen e parqeve arkeologjike në vendin tonë.

Nga rrëzimi i aeroplanit nuk pati asnjë të mbijetuar. 32 kenianë, 18 kanadezë, 8 amerikanë dhe 7 britanikë janë identifikuar tashmë mes viktimave.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013285160064697
array(1) { ["section"]=> string(90) "tragjedia-ajrore-mes-viktimave-edhe-arkeologu-i-famshem-qe-studioi-parqet-shqiptare-155894" }