Tragjedia e Otrantos, familjarët: Shteti të mos bëjë sehir

Publikuar tek: aktualitet, më 10:19 28-03-2018 Tragjedia e Otrantos, familjarët: Shteti të mos bëjë sehir

Sot mbushen 21 vjet nga tragjedia e Otrantos ku humbën jetën 84 persona, mes tyre gra dhe fëmijë.

Data 28 mars, prej 21 vitesh tashmë kujtohet prej familjarëve të viktimave që përfunduan në fund të detit. Edhe këtë vit, familjarët kanë kujtuar të afërmit e tyre e shprehen se dhimbja është ende e madhe, duke kërkuar që shteti ti mbështesë, e të mos bëjë sehir.

“Faleminderit mediave, kjo dhimbje nuk iken. Shteti bën sehir, duam mbështetje”, shprehen familjarët për News 24.

Tragjedia e Otrantos nisi në bregun e Vlorës dhe përfundoi në thellësinë e Otrantos, kur anija me të cilën tentuan të largohen 120 persona nga Shqipëria, u godit nga një luftanije italiane, ku humbën jetën 84 persona.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Helmoi vjehrrën me fotoksinë, Gjykata jep vendimin për nusen, hoxhën dhe 2 të arrestuarit e tjerë (DETAJE)
Fatkeqësitë natyrore dhe krizat humanitare, sa e rrezikuar është Shqipëria (DEL STUDIMI) »
Article Logic
Execution time: 0.010556936264038
array(1) { ["section"]=> string(63) "tragjedia-e-otrantos-familjaret-shteti-te-mos-beje-sehir-114794" }