Tragjedia në detin Mesdhe, del video e operacionit masiv të shpëtimit nga roja bregdetare italiane

Publikuar tek: bota, më 22:44 19-04-2015 Tragjedia në detin Mesdhe, del video e operacionit masiv të shpëtimit nga roja bregdetare italiane

Roja Bregredare italiane ka nisur operacionet masive të shpëtimit në ngushticën e Siçilisë, 60 milje në very të Libisë, ku janë angazhuar disa anije të flotës italiane si dhe helikopterë, pranë vendit ku humbën jetën rreth 700 emigrantë.

Operacioni koordinihet nga Qendra Kombëtare e Shpëtimit të Rojes Bregdetare italiane. Ishte një tregëtar portugez i cili është bërë dëshmitar i ngjarjes tragjike. Ai that ë kishte parë emigrantët në varkën e peshkimit të grumbullohen nga njëra anë e varkës, çka mund të ketë sjellë edhe përmbytjen se saj.

Kryeministri italian Mateo Renzi tha se Italia është e vendosur të gjejë organizatorët e kësaj tragjedie dhe i nxjerrë ata përpara drejtësisë. 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01291298866272
array(1) { ["section"]=> string(102) "tragjedia-ne-detin-mesdhe-del-video-e-operacionit-masiv-te-shpetimit-nga-roja-bregdetare-italiane-9200" }