Tragjike, dhjetra të vrarë e të plagosur nga një sulm terrorist në Afganistan

Publikuar tek: bota, më 17:45 28-12-2017 Tragjike, dhjetra të vrarë e të plagosur nga një sulm terrorist në Afganistan

Të paktën 41 perosna janë vrarë dhe më shumë se 80 të tjerë kanë mbetur të plagosur ditën e sotme nga një sulm kamikaz në kryeqytetin afgan, Kabul.

Synimi i sulmit ishte një organizatë kulturore Shia, si dhe Agjensia Afgane e Lajmeve. Autoritetet vendase mendojnë se pas sulmit fshihet organizata terroriste ISIS.

Sipas Ministrisë së Brendshme afgane ishte fillimisht një shpërthim që u pasua nga dy të tjerë, raporton BBC. Organizata terroriste ISIS ka qenë përgjegjëse për dhjetra sulme terroriste në Afganistan gjatë muajve të fundit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ISIS pranon sulmin ku mbetën 41 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë
Turqia dhe SHBA “liberalizojnë” sërish vizat »
Article Logic
Execution time: 0.012627840042114
array(1) { ["section"]=> string(83) "tragjike-dhjetra-te-vrare-e-te-plagosur-nga-nje-sulm-terrorist-ne-afganistan-104695" }