TRAGJIKE në Norvegji, 23 persona humbin jetën pasi injektuan vaksinën e Pfizer

Publikuar tek: bota, më 22:08 15-01-2021 TRAGJIKE në Norvegji, 23 persona humbin jetën pasi injektuan vaksinën e Pfizer Ilustruese

23 persona kanë humbur jetën në Norvegji pasi janë vaksinuar me vaksinën e kompanisë amerikane Pfizer, 13 prej të cilëve shin të moshuar në azile pleqsh.

Zyrtarët shëndetësorë dyshojnë se ishin efektet anësore të vaksinës, si ethet dhe të vjellat që mund të kenë kontribuuar në fatalitetin e disa të nmoshuarve.

Më shumë se 30 mijë njerëz në Norvegji kanë marrë dozën e parë të vaksinës nga Pfizer dhe Moderna që nga fundi i muajit të kaluar.

"Ne nuk jemi të alarmuar nga kjo, është mjaft e qartë se këto vaksina kanë shumë pak rrezik, me një përjashtim të vogël për pacientët më të dobët”, tha drejtori mjekësor Steinar Madsen.

Efekte anësore serioze si alergji, shqetësime të forta dhe ethe patën edhe 9 persona të tjerë, ndërsa 7 persona kishin shqetësime më të lehta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Thellohet bilanci i tërmetit tragjik në Indonezi, dyfishohet numri i viktimave
Joe Biden inagurohet në 20 janar, zbulohet ‘arratisja’ e Trump, ja cili është shteti ku do të fluturojë ai »
Article Logic
Execution time: 0.011850118637085
array(1) { ["section"]=> string(84) "tragjike-ne-norvegji-23-persona-humbin-jeten-pasi-injektuan-vaksinen-e-pfizer-235178" }