Tragjike në Shkodër, 39-vjeçari futet të shpëtojë të riun në lumë, por mbytet vetë: Kishte blerë dhurata për 4 fëmijët e tij me rast Bajrami

Publikuar tek: aktualitet, më 19:54 31-07-2020 Tragjike në Shkodër, 39-vjeçari futet të shpëtojë të riun në lumë, por mbytet vetë: Kishte blerë dhurata për 4 fëmijët e tij me rast Bajrami Lumi Bunë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Shkodër.

Një 39-vjeçar i cili po kthehej me motorr pasi kishte blerë në pazar disa ushqime dhe dhurata pë fëmijët e tij, me rastin e Bajramit, ka gjetur vdekjen.

Teksa po kthehej për në shtëpi, ai ka dëgjuar disa britma të një nëne të cilës po i mbytej fëmija 14-vjeçar në lumin Buna.

Gazetari shkodran Agron Hoxha thotë se Dhurimi nuk e mendoi gjatë dhe u fut të shpëtonte djalin e ri të cilin nuk e njihte, por rrjedha e lumit e mori me vete.

Lexoni më poshtë shënimin prekës të Agron Hoxhës:

Një sakrificë dhe heroizëm që nuk duhet të kalohet thjesht si lajm kronike

Një 39 vjeçar, baba i katër fëmijëve po kthehej me motorr nga qyteti ku kishte blerë disa ushqime për familjen dhe dhurata për fëmijët e tij të vegjël për Bajram.

Duke kaluar afër lumit të Bunës dëgjon një grua që bërtiste me ngashërim dhe kërkonte ndihmë se po i mbytej i biri.

Pa e menduar gjatë, lë motorrin e tij në rrugë dhe vrapon drejt lumit për ti ardhur në ndihmë djalit të panjohur të gruas së panjohur.

Por, nuk qe e thënë... ujrat e rrëmbyeshme që kishin përpirë 14 vjeçarin, shkëputën edhe babain e ri nga katër fëmijët e tij të mitur.

E pamë në lajme si kronikë të katërt apo të pestë dhe me siguri që nuk ia mbajmë mend emrin heroit.

Gjithsesi veprimi i tij nuk është më pak heroik se i shumicës së herojve të kombit.

Ai quhej Dhurim dhe me sakrificën e tij sublime për ti shpëtuar jetën një fëmije që nuk e njihte, na dha të gjithëve një mësim, pikërisht në ditët e "Bajramit të Sakrificës".

Dhurimi ishte një mysliman i ri, nga një familje e nderuar në fshatin Belaj që po kthehej të lumturonte fëmijët e tij të vegjël me dhuratat e Bajramit, ndërsa djali që deshi të shpëtonte ishte nga një familje katolike nga Puka dhe kishte hyrë të freskohej në ujrat e Bunës.

E ç'rëndësi ka kjo!? Tek e fundit çdo jetë është e shejtë dhe është urdhër hyjnor që të bëhet çdo sakrificë për ta shpëtuar.

E ne teksa flasim me shumicë e me fjalë të mëdha për sakrificën në këto ditë, duhet ti bëjmë vetes disa pyetje të thjeshta. Sa jemi të gatshëm të sakrifikojmë për të tjerët? Çfarë jemi të gatshëm të sakrifikojmë? A jemi të gatshëm të sakrifikojmë gjërat tona më të vyera për të tjerët?

E pra, kur tu bëni dhurata njerëzve tuaj të dashur në këto ditë, kujtoni edhe fëmijët e Dhurimit, të cilët shtërngojnë fort dhuratat e Bajramit që u kishte blerë babai i tyre dhe i kishte lënë mbi motorrin e tij në rrugë, teksa vraponte për të shpëtuar një fëmijë tjetër...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010778903961182
array(1) { ["section"]=> string(144) "tragjike-ne-shkoder-39-vjecari-futet-te-shpetoje-te-riun-ne-lume-por-mbytet-vete-kishte-blere-dhurata-per-4-femijet-e-tij-me-rast-bajrami-215665" }