Traktati i OKB-së për Tregtinë e Armëve, Trump njofton largimin e SHBA nga marrëveshja

Publikuar tek: bota, më 20:19 26-04-2019 Traktati i OKB-së për Tregtinë e Armëve, Trump njofton largimin e SHBA nga marrëveshja Presidenti i SHBA, Donald Trump

Presidenti Donald Trump ka bërë me dije se SHBA do të ndalojë ratifikimin e Traktatit të Tregtisë së Armëve të OKB, duke deklaruar tërheqjen prej saj.

Sipas tij ky traktat është një kërcënim për liritë amerikane.

‘OKB së shpejti do të marrë një njoftim zyrtar se SHBA nuk do të jetë më pjesë e këtij traktati. Unë do të nënshkruaj tani, një mesazh që i kërkon Senatit të ndërpresë procesin e ratifikimit të traktatit dhe të kthejë traktatin e refuzuar tani në Zyrën Ovale, ku unë do të heq dorë nga ajo’, tha presidenti Trump.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « CNN publikon dëshminë rrëqethëse: Mes 37 të ekzekutuarve edhe i riu shurdh-memec
Në garë përballë Trump, çfarë sjell kandidatura e ish-nënpresidentit Biden? »
Article Logic
Execution time: 0.0094900131225586
array(1) { ["section"]=> string(92) "traktati-i-okb-se-per-tregtine-e-armeve-trump-njofton-largimin-e-shba-nga-marreveshja-161994" }