Transmetimi i filmave të komunizmit në ekranet shqiptare? Këtë reagim të Ismail Kadaresë ndoshta s'e kishit pritur....

Publikuar tek: kulture-art, më 19:59 08-04-2017 Transmetimi i filmave të komunizmit në ekranet shqiptare? Këtë reagim të Ismail Kadaresë ndoshta s'e kishit pritur....

Debati për transmetimin e filmave të regjimit komunist ka sjell reagimin e shkrimtarit të njohur gjirokastrit Ismail Kadare. Në një intervistë, dhënë për Klan Kosova, shkrimtari ka shprehur qartë qëndrimin e tij lidhur me këtë çështje.

“Është krejtësisht e pahijshme, e pamoralshme, e patolerueshme që sot publiku shqiptar të shohë filma ku ka personazhe, si përshembull fëmijë që spiunojnë në favor të regjimit!”

Shkrimtari Agron Tufa, njëherësh drejtor i Institutit të Studimit të Krimeve të Komunizmit, ka propozuar kufizim të shfaqjes së filmave të realizuar gjatë viteve të diktaturës, si dhe ngritjen e një komisioni ekspertësh për të vlerësuar e seleksionuar filmat.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01985502243042
array(1) { ["section"]=> string(119) "transmetimi-i-filmave-te-komunizmit-ne-ekranet-shqiptare-kete-reagim-te-ismail-kadarese-ndoshta-s-e-kishit-pritur-74549" }