Tre ditë pushim në javë? Të punësuarit "sy e vesh" deri në marrjen e vendimit

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:01 30-01-2017 Tre ditë pushim në javë? Të punësuarit

Propozimi i bërë nga politikani francez Benoit Hamon  për të bërë tre ditë pushim në javë ka bërë që gjithë të punësuarit të jenë “sy e vesh” deri në marrjen e vendimin tërfundimtar. Sipas tij, e rëndësishme është cilësia dhe jo sasia dhe për të qenë sa më produktiv ka nevoj për më shumë pushime.

Ekspertët kanë thënë shpesh se duhet të ketë më pak orë pune, javë me të shkurtra dhe dita e punës të fillojë më vonë. Kjo është një ide e mirë, por qeveritë nuk janë edhe aq dakord me të.

Politikani socialist francez Benoit Hamon ka propozuar një javë me 32 orë pune, ku gjatë një debati televiziv me rivalin e tij Manuel Valls, ai premtoi se punonjësit do të kenë ende të njëjtën pagesë javore, por do të punojnë më pak orë.

Ndërkaq, Sipas Zyrës për Statistika Kombëtare, në Britani punohet mesatarisht 37 orë në javë, përfshi këtu 3.6 orë jashtë orarit.

Shkurtimi i orëve të punës nuk ndikon pozitivisht vetëm në shëndetin tonë, por edhe rrit produktivitetin në punë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028169870376587
array(1) { ["section"]=> string(80) "tre-dite-pushim-ne-jave-te-punesuarit-sy-e-vesh-deri-ne-marrjen-e-vendimit-67150" }