Tre eurodeputetët ultimatum maxhorancës: Votoni shpejt marrëveshjen e 5 qershorit, çdo modifikim rrezikon negociatat dhe procesin e integrimit!

Publikuar tek: aktualitet, më 17:54 16-07-2020 Tre eurodeputetët ultimatum maxhorancës: Votoni shpejt marrëveshjen e 5 qershorit, çdo modifikim rrezikon negociatat dhe procesin e integrimit! David McAllister, Isabel Santos

Në një deklaratë të përbashkët, Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme David McAllister (EPP, DE), Raportuesi i përhershëm për Shqipërinë Isabel Santos (S&D, PT) dhe Kryetari i Delegacionit të Parlamentit për Shqipërinë Manolis Kefalogiannis (EPP, EL) kërkojnë që Parlamenti i Shqipërisë të miratojë me shpejtësi Marrëveshjen e 5 qershorit për Reformën Zgjedhore.

Tre eurodeputetë të Parlamentit Europian  i kërkojnë qeverisë dhe Kuvendit që mos dëmtohet konsensusi i arritur me opozitën, por të miratohet marrëveshja, ndryshe rrezikohet procesi i integrimit europian.

Deklarata e përbashkët e eurodeputetëve

“Ne presim që shumica parlamentare të miratojë ndryshimet e nevojshme pa dëmtuar konsensusin e arritur midis Qeverisë dhe Opozitës më 5 qershor. Demodifikim i Marrëveshjes pa arritur një konsensus me të gjitha partitë politike mund të rrezikojë thirrjen e konferencës së parë për negociatat e anëtarësimit, dhe për këtë arsye të ngadalësojë procesin e integrimit evropian.

Çdo vend është i lirë të vendosë dhe përmirësojë sistemin e tij zgjedhor sipas kontekstit kombëtar dhe konsensusit. Sidoqoftë, praktikat më të mira ndërkombëtare rekomandojnë që çdo ndryshim në sistemin zgjedhor duhet të bëhet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente duke filluar të paktën një vit para zgjedhjeve të ardhshme të planifikuara. Ne besojmë se Shqipëria do t’i respektojë këto rekomandime dhe do të punojë më tej drejt arritjes së rezultateve të qëndrueshme në fushat kryesore të reformës.

Parlamenti Evropian është i përkushtuar të mbështesë Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit evropian dhe është i gatshëm të punojë me Parlamentin shqiptar në lehtësimin e dialogut dhe ndërtimin e konsensusit mbi reformat thelbësore në fushat e demokracisë, sundimit të ligjit dhe përgjegjshmërisë që janë të domosdoshme për BE-në e vendit të ardhmen”

Komisioni për Punë të Jashtme

Delegacioni i Parlamentit Evropian në Komitetin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri (SAPC)

Snježana KOBEŠĆAK SMODIŠ

Zyrtari për shtyp

(+32) 2 28 32547 (BXL)

(+33) 3 881 74007 (STR)

(+32) 470 96 08 19

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0087270736694336
array(1) { ["section"]=> string(147) "tre-eurodeputetet-ultimatum-maxhorances-votoni-shpejt-marreveshjen-e-5-qershorit-cdo-modifikim-rrezikon-negociatat-dhe-procesin-e-integrimit-214027" }