Tre mijë të krishterë janë vrarë në të gjithë botën gjatë 2017-ës

Publikuar tek: bota, më 22:16 12-01-2018 Tre mijë të krishterë janë vrarë në të gjithë botën gjatë 2017-ës

Sipas studimit të një organizate jo fitimprurëse, në Indi rritja e hinduizmit radikal ka sjellë një përkeqësim të situatës për besimtarët e krishterë.

Të paktën 3066 besimtarë të krishterë janë vrarë në mbarë botën vetëm për vitin 2017. Kjo shifër është raportuar ditën e mërkurë, pas studimit që kjo organizatë ka kryer në 60 vende të botës.

Nigeria është vendi i cili e kryeson këtë listë, për të vazhduar pastaj me Afrikën Qëndrore dhe Republikën e Kongos.

Organizata e quajtur “Open Doors” nuk ka mundur akoma të sigurojë të dhëna për vende të tjera, ku qëndrimi për besimin e krishterë është tejet armiqësor raporton "Le Monde".

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013524770736694
array(1) { ["section"]=> string(72) "tre-mije-te-krishtere-jane-vrare-ne-te-gjithe-boten-gjate-2017-es-106384" }