Tre skafistë shqiparë i bëjnë “zbor” policisë italiane, gjithë natën në ndjekje por kapen në Greqi me 1.5 ton drogë

Publikuar tek: aktualitet, më 20:12 07-04-2017 Tre skafistë shqiparë i bëjnë “zbor” policisë italiane, gjithë natën në ndjekje por kapen në Greqi me 1.5 ton drogë

Një operacion i përbashkët italo-greko-shqiptar, ka çuar në kapjen e tre skafistëve të cilët me një gomone të fuqishme kanë tentuar të fusin 1.5 ton drogë kanabis sativa në Itali.

Ata janë ndjekur gjatë gjithë natës së djeshme nga guardia di finanza, por janë kapur nga policia detare greke pasi hynë në pjesën fundore të Greqisë.

Njoftimi i Policisë SHQIPTARE:

Një tjetër gomone me lëndë narkotike bie në rrjetën e bashkëpunimit të Policisë së Shtetit me parnerët.

Roja Bregdetare dhe QNOD kanë njoftuar për një mjet lundrues të dyshimtë që lëvizte me shpejtësi të madhe në jug të Shqipërisë në afërsi të Korfuzit.

Menjëherë Policia e Shtetit në bashkëpunim me GdF në Durrës dhe Vlorë, kanë sinjalizuar dhe janë aktivizuar njësitë Guardia di Finanza në Bari e Taranto, si dhe dispozitivi Frontex.

Pas interceptimit në det në afërsi të Kalabrisë ka filluar një ndjekje e gjatë në det të gomones oqeanike me motorë të fuqishëm nga 400 cv. Ndjekja ka filluar në mbrëmjen e datës 6 Prill dhe ka përfunduar rreth orës 16:00 të datës 7 Prill në pjesën fundore të Greqisë, falë edhe informimit në kohë reale të Rojes Bregdetare Greke e cila ka aktivizuar të gjithë potencialin e saj. Janë arrestuar tre skafistët që ishin në bord.

Kanë filluar procedurat e identifikimit të tyre. Ndërkohë janë rekuperuar dhe sekuestruar rreth 1500 kg.

 


OPERACIONI ANTI-DROGË by newsbomb-al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rrëfimi: Si punova me katër qeveri që binin dhe çfarë tha Vilson Ahmeti për qeverinë teknike: Jam kryeministër por s'më pyet askush
Minatorët e Tropojës në mëshirë të fatit dhe firmave të licencuara të kromit »
Article Logic
Execution time: 0.011254072189331
array(1) { ["section"]=> string(118) "tre-skafiste-shqipare-i-bejne-zbor-policise-italiane-gjithe-naten-ne-ndjekje-por-kapen-ne-greqi-me-1-5-ton-droge-74455" }