Tre skocezë padisin në polici kryeministrin Cameron për “krime lufte”

Publikuar tek: bota, më 21:12 07-12-2015 Tre skocezë padisin në polici kryeministrin Cameron për “krime lufte”

Kryeministri i Anglisë, David Cameron, është raportuar në polici nga tre persona, aktivistë të pavarësisë së Skocisë.

Tre aktivistët e grupit të Rezistencës Skoceze kanë hyrë në një stacion policor në Rutherglen pranë qytetit Glasgou dhe i kanë dorëzuar shefit të policisë një ankesë zyrate duke pretenduar se David Kameron kishte shkelur një marrëveshje të errët ndërkombëtare të nënshkruar pas Luftës së Parë Botërore.

Në ankesë thuhet se "duke autorizuar bombardimin e Sirisë, David Cameron, kryeministri, ka shkelur ligjin ndërkombëtar".

“Ai është futur në luftë në shkelje të ligjit ndërkombëtar - në vitin 1928 është nënshkruar Pakti Kellogg-Briand. Ky ishte një traktat për t’i dhënë fund të gjitha luftërave, për të hequr dorë nga lufta, kjo është e vërteta”, ka thënë James Scott, njëri prej tre aktivistëve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013022899627686
array(1) { ["section"]=> string(73) "tre-skoceze-padisin-ne-polici-kryeministrin-cameron-per-krime-lufte-27187" }