Tre të vdekur nga 'lufta' mes policisë dhe ushtrisë në Indonezi

Publikuar tek: bota, më 09:54 13-04-2020 Tre të vdekur nga 'lufta' mes policisë dhe ushtrisë në Indonezi Ushtaret vrasin tre police ne Indonezi

Ushtarët vranë tre policë gjatë një përplasje mes tyre në krahinën e Papua në Indonezi.

Ushtarët, gjithashtu plagosën edhe dy policë gjatë të shtënave që ndodhën dje në rajonin Mamberamo Raja, deklaroi zëdhënësi i policisë së Papuas, Anton Ampang.

Konflikti ishte personal me policëve dhe ushtarëve, por asnjë zyrtar nuk sqaroi pse kishte ndodhur kjo përplasje me armë.

Shefi i policisë në Papua, Pauls Vaterpau deklaroi se e ka tërhequr armatimin nga personeli i tij në Mamberamo për të parandaluar sulme hakmarrëse.

"Po tentojmë t'i qetësojmë oficerët tanë dhe t'i parandalojmë të kryejnë sulme hakmarrëse", tha ai.

Edhe në vitet '60 në Papua të Indonezisë ka patur përleshje separatiste.
 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Spanja lehtëson masat kundër COVID-19, lejon disa biznese të rihapen
COVID 19/ Ministri i Brendshëm turk jep dorëheqjen, Erdogan nuk pranon kërkesën »
Article Logic
Execution time: 0.011689901351929
array(1) { ["section"]=> string(68) "tre-te-vdekur-nga-lufta-mes-policise-dhe-ushtrise-ne-indonezi-202393" }