Tregtia me Kinën, SHBA: Mbetet shumë për t’u bërë

Publikuar tek: bota, më 19:13 06-04-2019 Tregtia me Kinën, SHBA: Mbetet shumë për t’u bërë

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders tha se "mbetet shumë punë për t’u bërë" në bisedimet tregtare me Kinën dhe se zyrtarët e të dy vendeve do të jenë në kontakt të vazhdueshëm për të zgjidhur çështjet e mbetura.

Shtëpia e Bardhë e bëri deklaratën të premten, pas tre ditë bisedimesh në Uashington.

Përfaqësuesi amerikan i Tregtisë, Robert Lighthizer dhe Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin u takuan me delegacionin kinez të kryesuar nga zëvendëskryeministri kinez Liu He.

Kina dhe SHBA po punojnë për t'i dhënë fund një mosmarrëveshjeje që ka tronditur tregjet financiare dhe ka hedhur një hije të zymtë mbi parashikimet për ekonominë botërore.

Zonja Sanders tha se temat e diskutuara në bisedime përfshinin mbrojtjen e pronësisë intelektuale, barrierat jotarifore në tregti dhe bujqësi si dhe masat për zbatimin e marrëveshjeve.

Ajo tha se negociatat ishin "produktive" dhe se dy palët bënë përparim në "shumë prej çështjeve kyçe". /VOA

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010968923568726
array(1) { ["section"]=> string(54) "tregtia-me-kinen-shba-mbetet-shume-per-t-u-bere-159434" }