"Treni i emigrantëve". Kaos në Budapest, Parlamenti britanik mblidhet pas peticionit

Publikuar tek: bota, më 14:01 03-09-2015

Kryeqyteti i Hungarisë është zgjuar ditën e sotme me pamjet kaotike të një grupi me rreth 2,000 emigrantë të cilët iu drejtuan stacionit të trenit duke çarë rrethimet e forcave të shumta të policisë.

Ndërsa trenat me drejtim Europën Perëndimore nuk po nisen, në stacion dëgjohen thirrje: “Nuk duam të shkojmë në kamp”.

CN-Lkx7WcAE7qxF.jpg

Treni në hekurudhën 8 nuk do të niset. Ju lutem zbrisni nga treni”, dëgjohet të thotë punonjësi i stacionit hekurudhor. Por mijëra emigrantët, kryesisht nga vendet e Lindjes së Mesme, janë hedhur në protestë.

123123.jpg

Rreth 50,000 emigrantë kanë hyrë në Hungari vetën më muajin gusht, ndërsa qeveria ka thirrur një mbledhje të jashtëzakonshme për forcimin e masave kundër emigrantëve, shtimin e forcave ushtarake në kufij me Serbinë dhe dënime më të ashpra për trafikantët, në Britaninë e Madhe peticioni në mbështetje të emigrantëve në faqen e Parlamentit i ka kaluar 100 mijë firma, numrin e duhur për të nisur një debat në Parlament që do të marë në konsideratë kërkesat për pranimin e më shumë emigrantëe dhe mbështetje më të madhe për krizën që po kalon Europa.

21322.jpg

E ndërsa Europa përballet me eksodin e përmasave biblike, “hija e vdekjes” qëndron e ulur në varka, trena, dhe kampe duke shkaktuar tragjedinë e radhës.

423432.jpg

22222.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011962890625
array(1) { ["section"]=> string(86) "treni-i-emigranteve-kaos-ne-budapest-parlamenti-britanik-mblidhet-pas-peticionit-19870" }