Treni përfshihet nga flakët, humbin jetën 65 pasagjerë

Publikuar tek: bota, më 09:45 31-10-2019 Treni përfshihet nga flakët, humbin jetën 65 pasagjerë

Të paktën 65 pasagjerë humbën jetën kur një tren që udhëtonte nga qyteti pakistanez i Karaçi për në Rawalpindi mori flakë.

Ministri për Hekurudhat, Sheik Rashid Ahmed, tha se zjarri ishte shkaktuar nga shpërthimi i një bombël e vogël gazi që u përdor nga pasagjerët që gatuanin mëngjes.

Zjarri mendohet se është përhapur në të paktën tre vagonë. Sipas zyrtarëve të cituar në mediat lokale, shumë nga viktimat vdiqën ndërsa u përpoqën të hidheshin nga treni që digjej.

30 të tjerë raportohet se janë plagosur dhe zyrtarët thonë se numri i të vdekurve mund të rritet ende, raporton BBC.

"Dy soba gatimi u hodhën në erë. Ata po gatuanin, kishin vaj (gatim) që rrezikonte më shumë përhapjen e zjarrit", tha Sheik Rashid Ahmed.

Pasagjerët që sjellin soba në trena për të gatuar ushqim në udhëtime të gjata është një problem i zakonshëm, tha ministri.

Ngjarja ndodhi afër qytetit të Rahim Yar Khan në jug të provincës Punjab. Treni që kalon nga Karaçi, në pjesën më të madhe të Pakistanit deri në Rawalpindi, është Tezgam - një nga shërbimet e trenit më të vjetër dhe më të njohur të Pakistanit. Shkon çdo ditë dhe udhëtimi zgjat 25 orë e gjysmë.

Pakistani ka një histori të aksidenteve hekurudhore me vdekje të shumta. Në korrik, 11 persona humbën jetën në një aksident, me katër vdiqën në një tjetër aksident në shtator.

2517bf5c-7969-44dd-981f-29b23206c0e8_wide_fallback.png

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011343955993652
array(1) { ["section"]=> string(60) "treni-perfshihet-nga-flaket-humbin-jeten-65-pasagjere-184154" }