‘Trepça, pjesë e dialogut me Serbinë’, Haradinaj sulmon BE-në: I ka humbur rruga në oborr

Publikuar tek: rajon, më 13:20 05-02-2019 ‘Trepça, pjesë e dialogut me Serbinë’, Haradinaj sulmon BE-në: I ka humbur rruga në oborr Ramush Haradinaj

Zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Koçijançiç deklaroi ditën e sotme se çështja e statusit përfundimtar të kombinatit ‘Trepça’ duhet të zgjidhet nëpërmjet një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.

Menjëherë pas deklaratëës së saj ka reaguar kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i cili e ka sulmuar hapur teksa shprehet se BE-së i ka humbur rruga në oborr.

Me anë të një postimi në Facebook, Haradinaj thotë se Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës.

‘Reagimi i BE-së kundër miratimit të Statutit të Trepçës nga Kuvendi i Republikës së Kosovës është dëshmi se BE-së i ka humbur rruga në oborr. Deklarata e zëdhënësës së Komisionit Europian, Maja Kocijancic, dhënë mediave serbe, se Trepça duhet të jetë pjesë e Dialogut është qëndrim i papresedan, i papranueshëm dhe, si i tillë cenon sovranitetin e shtetit të Kosovës. Trepça nuk është çështje e hapur mes Kosovës dhe Serbisë dhe në asnjë moment populli i Kosovës dhe institucionet e saj nuk do të lejojnë krijimin e temave false që kanë qartazi qëllim ndarjen e Kosovës’, shkruan Haradinaj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vuçiç i prerë: S'ka zgjidhje me Kosovën, pa pëlqimin e qytetarëve serbë
SHBA sërish thirrje Kosovës: Hiqni taksën 100%, krijon sfida mes nesh »
Article Logic
Execution time: 0.013243913650513
array(1) { ["section"]=> string(91) "trepca-pjese-e-dialogut-me-serbine-haradinaj-sulmon-be-ne-i-ka-humbur-rruga-ne-oborr-151636" }