Tritan Kalo kapet me ‘injorantët’: Injoranca i nxit t’i bashkohen një partie e turpi s’i lë më të largohen prej saj

Publikuar tek: aktualitet, më 13:05 14-08-2020 Tritan Kalo kapet me ‘injorantët’: Injoranca i nxit t’i bashkohen një partie e turpi s’i lë më të largohen prej saj Kalo

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka bërë një reagim ndryshe nga herët e kaluara ku në fokus ka pasur Covid.

Këtë herë, ai është marrë me ata që i quan “injorantë”, të cilëve u ka dedikuar disa shprehje të njohura.

 “Injoranca e kudondodhur dhe e mirëshfaqur edhe në këto KOHË KOVIDIANE…Thënie të gjithëkohëshme për Injorancën nga: 1. George Savile: “Injoranca i nxit njerëzit t’i bashkohen një partie e turpi s’i lë më të largohen prej saj.”...2. Hipokrati: “Ekzistojnë vetëm dy gjëra: shkenca dhe opinioni. E para sjell dije, e dyta injorancë.”…

3. Emma Goldman: “Elementi më i dhunshëm i shoqërisë sonë është injoranca.”…4. Eduart le Berquier: “Vetëm të mençurit duan të mësojnë. Injorantët preferojnë të japing mësim.”…5. Miyamoto Musashi: “Një dije sipërfaqsore është më e dëmshme se injoranca.”…6. Giuseppe Baretti: “Mendjemadhësia është pjellë e injorancës.”…7. Soren Kierkegaard: Në çdo fushë të jetës janë të paktët që dinë, të shumtët janë injorantë”, shkruan Kalo.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010635137557983
array(1) { ["section"]=> string(119) "tritan-kalo-kapet-me-injorantet-injoranca-i-nxit-t-i-bashkohen-nje-partie-e-turpi-s-i-le-me-te-largohen-prej-saj-217118" }