Troket fruthi vdekjeprurës, specialistja jep alarmin për shenjat dhe kurimin

Publikuar tek: aktualitet, më 20:22 23-02-2018 Troket fruthi vdekjeprurës, specialistja jep alarmin për shenjat dhe kurimin

Epidemia e fruthit është përhapur me shpejtësi dhe ka sjellë jo pak pasoja.

Pas vdekjes së dy foshnjave, institucionet përkatëse filluan të merrnin masat e para.

Sakaq, kjo sëmundje infektuese ka sjellë dhe shqetësim nga prindërit për fëmijët, dhe duan të mësojnë më shumë për simptomat dhe kurimin.

Shefja e departamentin të epidemiologjisë pranë ISHP, Silva Bino ka paraqitur disa nga simpotmat që prekin fëmijët nga kjo sëmundje virale.

Statusi i plotë:

Fruthi eshte nje semundje virale shume infektuese ku nje person infekton nga 12 -20 njerez te tjere dhe ka disa forma:

1. Fruthi klasik me temperature dhe shenja katarrale ( rrjedhje hundesh, sy te skuqur, kolle) shenjat e Koplik dhe rashin karakteristik
2. Fruthi i modifikuar qe ndodh ne persona te vaksinuar ne te kaluaren por qe nuk kane zhvilluar nje pergjigje te mire imune me kundertrupat perkates, me fillim te zgjatur por me foma te lehta. Ka mundesi te jesh i vaksinuar dhe te semuresh me Fruth pasi njihet se ne 3-5% te rasteve vaksina nuk shkaketon pergjigjen imune.
3. Fruthi atipik ndodh ne persona qe jane vaksinuar ne vitet 60 me vaksine qe permban virusin e ngordhur por kjo nuk shihet me sot.
4. Fruthi i rende 
5. Simptomat post infektive neurologjike si Encefalomieliti akut i diseminuar dhe Panencefaliti sub akut sklerotizues
6. Komplikacionet nga Fruthi si pneumoni me qeliza gjigande 
dhe enecfaliti me trupa te perfhsire nga Fruthi

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Denoncon nëna shqiptare: Më përdhunuan djalin 14-vjeçar
Jeta e re e Arta Markut në Tiranë, çfarë thonë banorët për fqinjen e re ‘VIP’ (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012418985366821
array(1) { ["section"]=> string(82) "troket-fruthi-vdekjeprures-specialistja-jep-alarmin-per-shenjat-dhe-kurimin-111247" }