'Trondit' virologu: Ky shtet i madh europian do të përballet me valën e dytë të koronavirusit

Publikuar tek: bota, më 08:34 25-06-2020 'Trondit' virologu: Ky shtet i madh europian do të përballet me valën e dytë të koronavirusit Ilustruese

Gjermania mund të përballet me një valë të dytë koronavirusi, nëse nuk menaxhon siç duhet shpërthimet e reja në të gjithë vendin.

Ky është paralajmërimi që jep Christian Drosten, Drejtor i Institutit të Virologjisë në Spitalin Charité në Berlin, i cili tha se ishte tronditur thellësisht nga shpërthimet e fundit të rasteve me Covid-19.

Unë nuk jam optimist se brenda një muaji do të kemi akoma një situatë të tillë paqësore siç e kemi tani, për sa i përket veprimtarisë epidemike”, tha Drosten për NDR.

“Pas dy muajsh mendoj se do të përballemi me probleme të njëjta nëse nuk i ndezim përsëri të gjithë senzorët e alarmit”, shtoi ai.

Dorsten i bëri thirrje publikut t’i mbështesin autoritetet shëndetësore dhe të vazhdojnë t’i përmbahen udhëzimeve për distancim social.

Dje Gjermania urdhëroi 640,000 njerëz të ktheheshin në izolim, pas shpërthimit të rasteve me Covid-19 në një fabrikë përpunimi të mishit.

Më herët gjermani ishte marrë si shembull në menaxhimin e situatës së COVID-19, por tashmë po rrezikon të ketë pasoja si Italia apo spanja, që janë shtetet europiane më të goditura nga koronavirusi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012413024902344
array(1) { ["section"]=> string(97) "trondit-virologu-ky-shtet-i-madh-europian-do-te-perballet-me-valen-e-dyte-te-koronavirusit-211636" }