Tronditëse: Adoleshenti shqiptar përdor si kamikaz një 12-vjeçar gjerman, dështon atentati me bombë

Publikuar tek: bota, më 19:45 07-01-2018 Tronditëse: Adoleshenti shqiptar përdor si kamikaz një 12-vjeçar gjerman, dështon atentati me bombë

Një 18-vjeçar me origjinë shqiptare është vënë në prangat e policisë në Austri dhe mbi të rëndojnë akuza të rënda për terrorizëm.

Adoleshenti shqiptar akuzohet se ka manipuluar një 12-vjeçar gjerman për ta përdorur si kamikaz në një sulm me bombë në qytetin Ludëigshafen të Gjermanisë. Sulmi ishte planifikuar të ndodhte në një treg krishtlindjesh në fundvitin e 2016-ës. Bomba ishte e përgatitur në mënyrë artizanale por nuk shpërtheu për fat të mirë pasi pësoi shkëputje të fijeve elektronike në momentin e fundit, raporton Newsbomb.al.

18-vjeçari i lindur në Vienë por me të dy prindërit me origjinë shqiptare thotë se ka premtuar besnikëri ndaj grupimit terrorist ISIS.

Prindërit e tij, të shokuar shprehen se janë të dy ateistë dhe nuk e kanë edukuar me asnjë besim fetar.

I riu e quan veten “Sabur Ibn Gharib”, ndërsa emri i tij i vërtetë është Lorenc K.. Autoritetet vieneze besojnë se ai është radikalizuar për një kohë të shkurtër nga predikuesi mysliman Mirsad O. I njohur edhe si "Ebu Tejma". /Newsbomb.al

wef2wgt234gtrg.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013183116912842
array(1) { ["section"]=> string(104) "tronditese-adoleshenti-shqiptar-perdor-si-kamikaz-nje-12-vjecar-gjerman-deshton-atentati-me-bombe-105760" }