Tronditet Vatikani, kërkohet shkarkimi i Papa Françeskut

Publikuar tek: bota, më 14:59 27-08-2018 Tronditet Vatikani, kërkohet shkarkimi i Papa Françeskut Papa Françesku

Rastet e shtuara të abuzimeve seksuale nga priftërinjtë, kanë shkaktuar kaos në Vatikan.

Një raport i firmosur nga ish-Nunci Apostolik në SHBA, Carlo Maria Vigano, i publikuar nga disa media ka tronditur thellë Papatin e Bergolios.

Ish-Nunci dëshmon se Papa Françesku ka qënë në dijeni të abuzimeve seksuale të kryera nga ish-Peshkopit Theodore McCarik dhe sërish ka heshtur.

Vigano për të cilin gazeta “Corriere della Sera” shkruan se bënë pjesë tek konservatorët që e kundërshtojnë nismën dhe sjelljen e Papës aktual, kërkon dorëheqjen e këtij të fundit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090451240539551
array(1) { ["section"]=> string(62) "tronditet-vatikani-kerkohet-shkarkimi-i-papa-franceskut-132330" }