Trump i palëkundur në vendimin për emigrantët, kërkon verifikim ekstrem

Publikuar tek: bota, më 07:32 30-01-2017 Trump i palëkundur në vendimin për emigrantët, kërkon verifikim ekstrem

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump po qëndron e palëkundur për urdhërin e ndalimit të refugjatëve nga shtatë vende.

Siç duket, Trump nuk po tërhiqet pavarësisht vendimeve të gjykatave dhe protestave masive gjithandej Amerikës,

“Verifikim ekstrem, tani”, shkruan Trump në llogarinë e tij në Twitter.

Deri tani janë arrestuar 109 persona ndërsa mijëra të tjerë janë ndaluar.

Gjykata federale ka lëshuar një ndalesë të përkohshme për deportimin e atyre që kanë viza apo refugjatëve që janë bllokuar në aeroporte.

Urdhëri ekzekutiv i Trump ndaloi të gjithë programin e refugjatëve në SHBA dhe gjithashtu vendosi ndalimin e udhëtimit 90-ditor për shtetasit nga Irani, Iraku, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm terrorist në një xhami në Kanada, 6 të vdekur, 8 të plagosur
Benoit Hamon, i majti që kërkon Presidencën franceze, mbështetës i eutanazisë dhe legalizimit të hashashit »
Article Logic
Execution time: 0.01118278503418
array(1) { ["section"]=> string(76) "trump-i-palekundur-ne-vendimin-per-emigrantet-kerkon-verifikim-ekstrem-67070" }