Trump: Lufta bërthamore mes Japonisë dhe Koresë së Veriut do ishte e tmerrshme, por edhe ndodh

Publikuar tek: bota, më 12:21 03-04-2016 Trump: Lufta bërthamore mes Japonisë dhe Koresë së Veriut do ishte e tmerrshme, por edhe ndodh

Donald Trump ka lëshuar një tjetër delkaratë shokuese, këtë herë të nivelit ndërkombëtar.

Sipas tij një luftë bërdhamore mes Japonisë dhe Koresë së Veriut do të ishte “e tmerrshme” por gjithashtu do të ndodhte shumë shpejt. Duke folur gjatë fushatës së tij elektorale në Wisconsin, Trump tha se Japonia duhet të përdorë armët e saj bërthamore për tu mbrojtur nga agresioni koreano verior dhe të mos mbështetet te ushtria amerikane.

“Dhe mund të jetë rasti që ata të mbrohen vetë nga Koreja e Veriut. Ku i dihet mbase do t’i fshijnë shumë shpejt nga faqja e dheut”, tha Trump sipas të cilit lufta mes dy shteteve “do jetë e tmerrshme, por nëse ndodh...ndodh”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqiptarët shkatërruan mafien malteze, sot drejtojnë biznesin e seksit në Angli
Holandezët në referendum për marrëveshjen BE-Ukrainë »
Article Logic
Execution time: 0.011339902877808
array(1) { ["section"]=> string(98) "trump-lufta-berthamore-mes-japonise-dhe-korese-se-veriut-do-ishte-e-tmerrshme-por-edhe-ndodh-36728" }