Trump ndërpret ndihmat për vendet e Amerikës Qendrore: Nuk marrim asgjë në këmbim

Publikuar tek: bota, më 17:56 31-03-2019 Trump ndërpret ndihmat për vendet e Amerikës Qendrore: Nuk marrim asgjë në këmbim

Presidenti Donald Trump ka ndërprerë ndihmat për vendet e Amerikës Qendrore, për shkak të fluksit të emigrantëve që tentojnë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara i ka ndërprerë ndihmat vendeve të Amerikës Qendrore pasi presidenti Donald Trump i kritikoi ato për fluksin e emigrantëve.

Një valë në rritje azilkërkuesish nga El Salvadori, Guatemala dhe Hondurasi u përpoqën në ditët e fundit të hyjnë në Shtetet e Bashkuara nga kufiri jugor.

‘Shtetet e Bashkuara u japin këtyre vende shuma të mëdha parash dhe në këmbim nuk marrin asgjë’, tha Trump.

Megjithatë departamenti ka nënvizuar se çështja do të kalojë në Kongres, duke lënë të nënkuptohet se për t’i dhënë fund ndihmave që arrijnë deri në 700 milionë dollarë nevojitet aprovimi i ligjvënësve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013298988342285
array(1) { ["section"]=> string(87) "trump-nderpret-ndihmat-per-vendet-e-amerikes-qendrore-nuk-marrim-asgje-ne-kembim-158620" }