Trump nuk kursen BATUTAT, përplaset me Macron dhe kritikon ashpër Aleancën në samitin e Londrës

Publikuar tek: bota, më 18:49 03-12-2019 Trump nuk kursen BATUTAT, përplaset me Macron dhe kritikon ashpër Aleancën në samitin e Londrës Presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti amerikan Donald Trum është treguar i ashpër me disa shtete anëtare të Aleancës së Atlantikut Verior (NATO), gjatë Samitit në Londër, dhe s’ka kursyer as talljet me shtetet e tjera.

Megjithëse vetë Trump ka kritikuar NATO-n disa muaj më parë, presidenti amerikan iu përgjigj ashpër homologut francez Emmanuel Macron, pas komenteve të këtij të fundit se Aleanca ka pësuar “vdekje klinike”.

I pyetur në lidhje me luftëtarët e ISIS nga Europa që janë kapur në Siri, Trump tha se është i gatshëm t’ia dërgojë disa Francës.

A dëshironi disa luftëtarë të mirë të ISIS? Mund t’ju sjell disa. Mund t’i merrni të gjithë nëse dëshironi”, tha Tump.

Ndërsa Macron insistoi se numri i luftëtarëve të ISIS nga Europa është i vogël.

Por Trump nuk kurseu as kritikat ndaj Aleancës

Vendi që përfiton më pak nga NATO janë Shtetet e Bashkuara. E vetmja herë kur dispozita e NATO-s për Artikullin 5 për mbrojtjen e përbashkët u ekzekutua ishte me kërkesë të SHBA pas sulmeve të 11 Shtatorit”, tha ai.

I pyetur për mos përmbushjen e 2% të buxhetit për mbrojtjen nga disa shtete Trump iu përgjigj gazetarëve.

Pyetje: Ju i keni quajtur vendet anëtare të NATO-s si delikuente për të mos përmbushur standardin 2%. Ku do ta vendosnit Kanadanë?

Presidenti Trump: Pak delikuent.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011721849441528
array(1) { ["section"]=> string(101) "trump-nuk-kursen-batutat-perplaset-me-macron-dhe-kritikon-ashper-aleancen-ne-samitin-e-londres-188282" }