Trump: Po shikojmë mundësinë për të tjera takime me Kim Jong Un

Publikuar tek: bota, më 06:07 12-04-2019 Trump: Po shikojmë mundësinë për të tjera takime me Kim Jong Un

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump tha se ai dhe Presidenti i Koresë së Jugut ,Moon-Jae-in do të diskutojnë për Korenë e Veriut gjatë takimit të tyre në Shtëpinë e Bardhë, duke përfshirë edhe për takime të mundshme shtesë me udhëheqësin e Veriut, Kim Jong Un.

 

Trump tha se nga negociatat me Korenë e Veriut kanë dalë gjëra të mira, edhe pse Uashingtoni nuk mori atë që donte nga takimet me Kim. Ai tha se përparimi i madh u bë dhe se ai njohu dhe e respektoi udhëheqësin e Koresë së Veriut, shkruan Bota Sot, transmeton Newsbomb.al.

 Moon ishte në Uashington për bisedime, pasi shpreson se do të ndihmojë të vendosë çështjen e denuklearizimit me Korenë e Veriut, përsëri në rrugën e duhur, pas një takimi të dështuar midis SHBA dhe udhëheqësve të Koresë së Veriut, në shkurt.

Përpara udhëtimit të tij, ndihmësit e Moon theksuan nevojën për të ringjallur bisedimet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut sa më shpejt që të jetë e mundur, pasi një samit i dytë midis Trump dhe Kim dështoi në Hanoi, më 28 shkurt.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011551141738892
array(1) { ["section"]=> string(69) "trump-po-shikojme-mundesine-per-te-tjera-takime-me-kim-jong-un-160090" }