Trump publikon FOTON e qenit që mori pjesë në operacionin e vrasjes së al-Bagdadit, zbulon rolin e tij

Publikuar tek: bota, më 07:55 29-10-2019 Trump publikon FOTON e qenit që mori pjesë në operacionin e vrasjes së al-Bagdadit, zbulon rolin e tij

Ka qen të mirë, por ka edhe qen heronj që ndjekin terroristin më të rrezikshëm në botë deri në vdekjen e tij fatale, shkruan CNN, transmeton Newsbomb.al. 

Presidenti i SHBA Donald Trump tha se një qen, pjesë e operacionit amerikan që rezultoi në vdekjen e liderit të ISIS, Abu Bakr al-Bagdadi gjatë fundjavës , u plagos ndërsa po ndiqte Bagdadin poshtë një tuneli .

Trump publikoi një foto të qenit të hënën pasdite, në twetter, "Ne kemi deklasifikuar një foto të qenit të mrekullueshëm (emri nuk u deklasifikua) që bëri një punë të tillë të madhe në kapjen dhe vrasjen e udhëheqësit të ISIS, Abu Bakr al-Bagdadi!"

Qeni besohet të jetë zbritur në tunel pasi ekzistonte frika se Baghdadi kishte veshur një jelek vetëvrasës.

Presidenti tha se tuneli u shemb gjatë shpërthimit. Ai gjithashtu dukej se i referohej më shumë se një qeni në skenën e ndjekjes, duke thënë se të dielën në mëngjes Bagdadi "arriti në fundin e tunelit, pasi qentë tanë e ndoqën atë poshtë".

Qeni, pjesë e forcës së Delta të Ushtrisë, e cila ekzekutoi bastisjen, besohej se ishte plagosur nga një masë elektrike dhe po shërohet, tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes.

Presidenti e quajti qenin “të bukur” dhe “të talentuar”, por deri më tani emri dhe mbajtësi i tij mbetet një mister. Për më tepër, një përshkrim i racës nuk është bërë i ditur.

Kjo nuk është hera e parë që forcat e armatosura amerikane janë mbështetur në një qen në operacionet që synojnë terroristët.

Në vitin 2011, një qen i quajtur Cairo mori pjesë në operacionin që çoi në vdekjen e Osama bin Ladenit.

Screenshot_1.jpg

 

 

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012857913970947
array(1) { ["section"]=> string(108) "trump-publikon-foton-e-qenit-qe-mori-pjese-ne-operacionin-e-vrasjes-se-al-bagdadit-zbulon-rolin-e-tij-183888" }