Trump vendos, këta janë kryetarët e rinj të Ministrisë së Drejtësisë dhe CIA-s

Publikuar tek: sport, më 18:00 18-11-2016 Trump vendos, këta janë kryetarët e rinj të Ministrisë së Drejtësisë dhe CIA-s

Presidenti i sapozgjedhur i SHBA-së, Donald Trump vendosi t’i besojë kreun e Ministrisë së Drejtësisë senatorit Jeff Sessions, duke zgjedhur gjithashtu kreun e shërbimeve sekrete CIA, Mike Pompeo.

Sessions, 69 vjeçar ka dalë hapur kundër imigracionit të paligjshëm, një nga çështjet kryesore të fushatës së Trump që premtoi se do të dëbojë 11 milionë klandestinë që ndodhen në SHBA.

I lindur në jug të SHBA-së, ai ka përfaqësuar Alabamën në Senat nga viti 1997 ku është shfaqur gjatë presidencës së George W. Bush dhe Barack Obamës kundër disa projekte për rivlerësimin e dokumentave për imigrantët. Ai shkaktoi një valë polemikash për deklaratat raciste të mbajtura disa dekada më parë.

CIA do të drejtohet nga Mike Pompeo, 52 vjeçar që përfaqëson Kansasin në Dhomën e Përfaqësuesve.

Ai ishte pjesë e komisionit hetimor në Kongresin Amerikan dominuar nga republikanët, në lidhje me sulmin ndaj misionit amerikan në Benghazi në 2012, ku katër amerikanë u vranë duke përfshirë dhe ambasadorin Chris Stevens.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093808174133301
array(1) { ["section"]=> string(83) "trump-vendos-keta-jane-kryetaret-e-rinj-te-ministrise-se-drejtesise-dhe-cia-s-59964" }