Trurtë që krijohen jashtë trurit tonë, zbulohen shkaktarët e disa sëmundjeve

Publikuar tek: bota, më 19:30 06-10-2016 Trurtë që krijohen jashtë trurit tonë, zbulohen shkaktarët e disa sëmundjeve

Akoma mbeten enigmë shkaktarët e disa sëmundjeve të ndryshme në trupin tonë duke filluar që nga shkaku pse bëhemi mëngjarashë, tek autizmi dhe shumë sëmundje të tjera.

Disa nga këto pyetje mund të marrin përgjigje nëse studiojmë trurin e kafshëve, pasi është shumë e vështirë të studiojmë trurin e njeriut.

Për këtë arsye shkencëtarët po rrisin me qindra tru të vegjël në laborator, në përpjekje për të kuptuar se çfarë shkakton ç’rregullime unike si autizmi e skicofrenia. Ajo që është edhe më interesante, është fakti se mënyra sesi po e bëjnë një gjë të tillë është tepër e thjeshtë.

Shkencëtarët nëpër botë po zhvillojnë ‘cerebral organoids’, ose mini tru, në përpjekje për t’i dhënë përgjigje disa problemeve.

Trutë krijohen duke përdorur qeliza. Disa përdorin qeliza të lëkurës, megjithatë mund të përdoret çdolloj qelize. Deri më tani janë bërë disa zbulime tepër domethënëse, megjithatë shumë pyetje kanë mbetur pa përgjigje.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010701179504395
array(1) { ["section"]=> string(81) "trurte-qe-krijohen-jashte-trurit-tone-zbulohen-shkaktaret-e-disa-semundjeve-55307" }