Tubacioni në Adriatik, TAP arrin marrëveshjen me Saipem SpA

Publikuar tek: ekonomi, më 17:51 14-04-2016 Tubacioni në Adriatik, TAP arrin marrëveshjen me Saipem SpA

Trans Adriatic Pipeline AG (TAP) i ka dhënë Saipem SpA kontratën për kryerjen e punimeve, ndërtim dhe instalim (EPCI) në seksionin detar të projektit TAP, në detin Adriatik, në mes të bregdetit të Shqipërisë dhe Italisë jugore, rreth 105 km në gjatësi, deri në rreth 820 metra thellësi.

Në një njoftim për shtyp të enjten, TAP, bën të ditur se, shtrirja EPCI përbëhet nga punime që do të kryehen në Shqipëri dhe në Itali (duke përfshirë edhe tunelin mikro), instalimin e tubacionit në det të hapur si dhe te fibrave optike furnizues kabllor.

Ian Bradshaw, Drejtor Menaxhues në TAP, ka thënë, citon njoftimi i TAP se, “dua të përgëzoj Saipem SpA për  këtë detyrë të rëndësishme dhe  falënderoj të gjitha kompanitë që morën pjesë në këtë raund të tenderit. Ndërsa ndërtimi në det të hapur ngre sfida të veçanta, ofertën e fuqishme SAIPEM SPA s ne teknike, qe ka konfirmuar rekord të fortë ne udhën e  sigurisë dhe ekip me përvojë të specialistëve qe sigurojnë standarde të larta dhe praktikat e industrisë më të mirë”.

Saipem është një nga udhëheqësit e botës në shërbimet e shpimit, si dhe në inxhinieri, prokurimin, ndërtimin dhe instalimin e tubacioneve dhe projekteve komplekse, në det të hapur, në tregun e naftës dhe gazit. Kompania ka kompetenca të veçantë në operacionet në mjedise të ashpëra, zona te largëta dhe deepwater, ofron një gamë të plotë të shërbimeve me “EPC” dhe “EPCI” . Saipem operon në 60 vende, ka rreth 43.000 të punësuar .

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01023006439209
array(1) { ["section"]=> string(64) "tubacioni-ne-adriatik-tap-arrin-marreveshjen-me-saipem-spa-37699" }