Turbullira në politikën angleze, shtyhet pezullimi i parlamentit

Publikuar tek: bota, më 19:20 09-09-2019 Turbullira në politikën angleze, shtyhet pezullimi i parlamentit Seancë plenare e Parlamentit anglez

Ndërprerja e punimeve të Parlamentit të Anglisë për 5 javë do të shtyhet më vonë.

''BBC''-ja raporton se anëtërat pushtetit legjislativ po vazhdojnë të refuzojnë thirrjet eqeverisë për të mbajtur zgjedhjet e parakohshme në 15 tetor.

Ata kërkojnë që të implementohet më para ligji që bllokon daljen nga Brexit pa marrëveshje me BE-në.

Ligji i ri saktëson se Britania do të tërhiqet zyrtarisht nga BE-ja në datën 31 tetor. Por, nga ana tjetër legjislacioni i ndryshuar së fundmi shton dalja nga BE duhet të shtyhet deri në 31 janar të 2020-ës, e cila duhet të aprovohet nga parlamenti në 19 tetor të këtij viti.
 
Situata politike në vend është rënduar ditët e fundit, teksa Amber Rudd, ish-Sekreterja për Punët Sociale dhe Pensionin së bashku me vëllain e kryeministrit Boris Johnson, Jo dhanë dorëheqjen për papajtueshmëri me kreun e qeverisë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013201951980591
array(1) { ["section"]=> string(70) "turbullira-ne-politiken-angleze-shtyhet-pezullimi-i-parlamentit-177865" }