Turqi, dënohen me burg të përjetshëm 2 gazetarë (Video)

Publikuar tek: bota, më 14:29 27-01-2016

*Video për publikimin e të cilës u dënuan dy gazetarët.

Dënim me burg të përjetshëm ka kërkuar Prokuroria turke ndaj dy gazetarëve të gazetës “Cumhuriyet”. Ata akuzohen për zbulim të sekreteve shtetërore, raporton agjencia e lajmeve turke Dogan.

Drejtori i gazetës, Can Dundar dhe shefi i zyrës në Ankara Erdem Gul, janë arrestuar në datën 26 Nëntor të 2015-së pas publikimin e një video, e cila tregon se kamionë që i përkasin shërbimeve sekrete turke transferonin armë për xhihadistëd në Siri.

Nuk është hera e parë që në Turqi dënohen gazetarë për shkak të punës së tyre dhe publikimit të raporteve sekrete që lidhen jo vetëm me institucionet, por edhe me përfshirjen e anëtarëve të familjes së presidentit Rexhep Erdogan në afera të ndryshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029120922088623
array(1) { ["section"]=> string(58) "turqi-denohen-me-burg-te-perjetshem-2-gazetare-video-31080" }