Turqi, mbi 2600 të arrestuar për terrorizëm vetëm në një javë

Publikuar tek: bota, më 09:26 02-05-2017 Turqi, mbi 2600 të arrestuar për terrorizëm vetëm në një javë

Vetëm javën e kaluar në Turqi janë arrestuar 2,638 persona, pasi janë të dyshuar se janë të përfshirë në grupe terroriste.

Lajmi është bërë i ditur nga një njoftim zyrtar i Ministrisë së Brendshme. Shumica e të dyshuarve (2,331 prej tyre) janë të akuzuar për lidhje me rrjetin e dyshuar të grushtit të shtetit të Fethullah Gulen, kundër të cilit Ankaraja ka forcuar më shumë masa sigurie pas referendumit.

Ndërkohë, personat e tjerë, 238 të arrestuar kanë përfunduar në pranga nën akuzën e bastisjes kundër PKK, ku mbetën të vrarë 38 rebelë kurdë. Po ashtu, janë arrestuar 43 anëtarë të dyshuar dhe 26 militantët e grupeve ekstreme të majta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kokainë nga Holanda në Firence, aksion me 110 policë për arrestimin e bandës që drejtohej nga familja shqiptare
Për 30 vite mbyllën të birin mes hekurave, pasi zbulohet e vërteta prindërit tregojnë arsyen e frikshme »
Article Logic
Execution time: 0.010664939880371
array(1) { ["section"]=> string(66) "turqi-mbi-2600-te-arrestuar-per-terrorizem-vetem-ne-nje-jave-77147" }