Turqi, zhvillohen protesta kundër “islamizimit të shkollave”

Publikuar tek: bota, më 18:15 13-02-2015 Turqi, zhvillohen protesta kundër “islamizimit të shkollave”

Në Turqi janë organizuar protesta kundër rritjes së influencës islamike në shkollat e vendit.

Të shumtë kanë qenë studentët dhe pedagogët që kanë marrë pjesë në protestë, duke akuzuar qeverinë se po ndërton arsim të fokusuar në fenë islame, në një përpjekje për të realizuar qëllimin e tij për ngritjen e "gjeneratave të devotshme”.

Mediat vendase njoftojnë se policia ka përdodur pompat e ujit për të shpërndarë protestuesit në qytetin e Izmirit, ndërsa 10 persona persona janë ndaluar në Stamboll për organizim të bojkotit mësimor.

Vitet e fundit në Turqi është rritur ndikimi i fesë në tekstet shkollore dhe mësimdhënie, një nismë e mbështetur fortë nga presidenti Rexhep Taip Erdogan.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Në makinë me 100 mijë Euro, policia i bllokon
Të udhëtosh 12500 milje në javë, kjo është Angela Merkel »
Article Logic
Execution time: 0.012229919433594
array(1) { ["section"]=> string(62) "turqi-zhvillohen-protesta-kunder-islamizimit-te-shkollave-3264" }