Turqia arreston 62 nxënës për tradhëti kombëtare, bashkëpunuan në tentativën për Grusht Shteti

Publikuar tek: bota, më 11:05 25-07-2016 Turqia arreston 62 nxënës për tradhëti kombëtare, bashkëpunuan në tentativën për Grusht Shteti

Të paktën 62 nxënës të shkollës ushtarake “Kuleli” në Stamboll janë arrestuar pasi dyshohen për tradhëti kombëtare.

Sipas policisë turke dyshohet se nxënësit kanë qenë bashkëpunëtorë në organizimin e Grushtit të Shteteit.

Mediat shkruajnë se nxënësit kanë qenë të detyruar të bashkëpunojnë pasi kanë marrë urdhëra nga autoritet turke, të njëjtën gjë kanë thënë edhe avokatët e nxënësve, ku sipas tyre nxënësit janë detyruar të vishen me uniforma dhe të marrin armë.

Mësohet se nxënësit i përkasin moshës 14-17 vjeç.

“Nëna e një 15 vjeçar të arrestuar duke pritur jashtë burgut tha se “fëmijët tanë asnjëherë më parë nuk kanë mbajtur armë” shkruan The Sun”

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rezulton fals alarmi për bombë në Itali
Nëse zgjedhjet do zhvilloheshin sot, Donald Trump do bëhej president i SHBA »
Article Logic
Execution time: 0.013161897659302
array(1) { ["section"]=> string(99) "turqia-arreston-62-nxenes-per-tradheti-kombetare-bashkepunuan-ne-tentativen-per-grusht-shteti-47657" }