Turqia dërgon anije në Mesdheun Lindor, Greqia në alarm: Ndaloni menjëherë…

Publikuar tek: rajon, më 20:16 10-08-2020 Turqia dërgon anije në Mesdheun Lindor, Greqia në alarm: Ndaloni menjëherë…

Janë rritur sërish tensionet mes Greqisë dhe Turqisë.

Kjo ka ndodhur për shkak se ditën e sotme Turqia ka dërguar një anije për studim sizmik në Mesdheun Lindor, një nga zonat që Greqia ka pasur gjithmonë konflik me Turqinë.

Anija 'Oruc Reis' ka bërë me dije se do të qëndrojë në atë zonë për dy javë.

Kjo ka alramuar shtetin fqin, i cili sapo mori lajmin ka zhvilluar një një takim me Këshillin Qeveritar për Punët e Jashtme dhe Mbrojtjen, dhe kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

Pas takimit  Ministria greke e Punëve të Jashtme i ka bërë thirrje Turqisë që të ndalë menjëherë aktivitetet e saj të paligjshme që dëmtojnë paqen dhe sigurinë në rajon.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097949504852295
array(1) { ["section"]=> string(79) "turqia-dergon-anije-ne-mesdheun-lindor-greqia-ne-alarm-ndaloni-menjehere-216732" }